mc.yandex.ru

Lampy LED dla roślin

Lampy LED dla roślin
Lampy LED dla roślin

Uprawa roślin w szklarniach nie jest łatwym zadaniem. Pod uwagę wchodzi wiele różnych aspektów, takich jak konstrukcja, materiał pokryciowy, system nawodnienia czy odpowiednie nawożenie. Chociaż szklarnie zapewniają odpowiednią temperaturę i wilgotność dla roślin, nie zawsze są w stanie zapewnić wystarczającą ilość światła. Problem ten rozwiązuje wykorzystanie oświetlenia sztucznego. Aby było ono wydajne i energooszczędne, w szklarniach montuje się specjalistyczne oświetlenie LED.

Jak działa specjalistyczne światło LED na rośliny?

Światło LED sprawia, że możliwa jest szybsza i efektywniejsza fotosynteza. Rośliny rosną szybko, są zdrowe, mają wysoką jakość i są dorodne. Diody LED, oprócz tego, że są energooszczędne, mają bardzo długą żywotność. To sprawia, że właściciel szklarni ponosi o wiele niższe koszty konserwacji i serwisowania całej instalacji oświetleniowej. Diody LED zaczynają swoją pracę od razu po włączeniu, w przeciwieństwie do lamp sodowych, które wymagają kilkuminutowego nagrzewania. Te pierwsze są więc o wiele lepszym wyborem.

Cechy oświetlenia LED do szklarni

Korzystny wpływ na rośliny i ekonomia użytkowania sprawia, że oświetlenie LED może być stosowane nawet w szklarniach, gdzie nie ma dostępu do światła dziennego. Okazało się bowiem, że oświetlenie LED zapewnia wystarczająco optymalne światło, pozwala też na dowolne modyfikacje procentowych składowych barw. Do fotosyntezy rośliny potrzebują głównie barwy niebieskiej, czerwonej oraz nieco mniej żółtej i zielonej. Technologia LED pozwala modyfikować ilości procentowe poszczególnych spektrów światła, czy innymi słowy: dobrać najlepsze zestawienie barw dla danej uprawy.

Obecnie naukowcy potrafią analizować procesy fotosyntetyczne danego gatunku i stworzyć dla niego najbardziej efektywne światło. Rośliny absorbują je aż w 90%! (W przypadku zwykłych lamp — w ok. 20%. Emitują one światło głównie w kolorze żółtym). Oświetlenie LED częściej instaluje się jednak jako doświetlenie uzupełniające albo fotoperiodyczne, czyli takie, które wydłuża naturalną długość dnia. Dobry producent oświetlenia LED konstruuje je tak, aby oprawy miały modułową i ażurową konstrukcję, dzięki czemu stosunkowo łatwo zastąpić nimi lampy sodowe. Właściciel szklarni może też zdecydować się na dodatkową belkę oświetleniową, która umożliwia dokładniejsze kontrolowanie procesu kwitnienia roślin. Ci z nich, którzy decydują się na współpracę z producentem oświetlenia, mogą też zgłosić potrzebę dopasowania opraw do indywidualnych wymagań ich szklarni lub danego rodzaju upraw. Lamp LED używa się do doświetlania roślin zarówno w fazie kwitnienia, jak i w fazie wegetatywnej. Zakup lamp dobrze jest przedyskutować z ich producentem. Po poznaniu wymogów i parametrów danej szklarni, sam zaproponuje najbardziej wydajne rozwiązanie.